Detached house in

Castril

Referens: NH1118

Förbereder karta…

550 M2

2500 M2

6

4

€ 790000

lyxvilla i Castril

Upplev en spektakulär lyxvilla i Castril – ett hem som kombinerar elegans, komfort och enastående natur. Här får du sex rymliga sovrum och fyra badrum, varav tre är en suite, vilket gör bostaden perfekt för både permanentboende, generationsboende eller uthyrning. Den imponerande infinitypoolen med panoramautsikt skapar en helt unik atmosfär, kompletterad av flera terrasser där du kan njuta av solen och den vidsträckta naturen.

Det ljusa vardagsrummet har högt i tak, stora fönster och en mysig eldstad, och i det separata köket finns gott om utrymme för både matlagning och sociala stunder. Hela huset har golvvärme som ger maximal komfort året runt, och på tomten finns både dubbelt garage och extra parkeringsplatser.

En villa som passar lika bra för dig som söker livskvalitet i enastående miljö som för dig som vill investera i attraktiv landsbygdsuthyrning.

  • Detached house
  • 2 floors
  • 550 m² built
  • 6 bedrooms
  • 4 bathrooms
  • Land plot of 2
  • 500 m²
  • Terrace and balcony
  • Parking space included in the price
  • Second hand/good condition
  • Fitted wardrobes
  • Storage room
  • Built in 2008
  • Central heating
  • Air conditioning
  • Swimming pool
  • Energy performance certificate

Bolånekalkyl

790 000 €

20%

2.95%

*Räntan är ett exempelvärde (2,95 %) och sätts individuellt av banken.
25 år

Resultat

Kontantinsats:

Lånebelopp:

Månadskostnad:

Är du intresserad av detta objekt?

Fyll i dina uppgifter så återkommer vi inom kort. 

Group 27 (2)
Niclas Wennerlöf

Mäklare

Vanliga frågor och svar

Att köpa bostad i Spanien som svensk är enkelt när du har rätt hjälp. Du behöver ett NIE-nummer (spanskt skattenummer), ett spanskt bankkonto och ofta en juridisk rådgivare. Vi guidar dig genom hela processen – från första visning till kontrakt och tillträde.

Utöver priset på bostaden tillkommer vanligtvis cirka 10–13 % i skatter och avgifter. Detta inkluderar moms eller överföringsskatt, notarie, juridisk hjälp och registreringskostnader.

Ja – så länge du samarbetar med en erfaren mäklare och använder dig av juridisk rådgivning är det en trygg process. Vi samarbetar med seriösa aktörer som granskar alla dokument innan köp.

Absolut. Vi erbjuder digitala visningar och hjälper dig genom hela processen även om du befinner dig i Sverige. Fullmakt kan användas för att underlätta köpet på distans.

Ja, i de flesta fall är det tillåtet att hyra ut bostaden. Reglerna kan dock skilja sig mellan regioner och fastighetskomplex. Vi informerar dig om vad som gäller för varje objekt.

Andra utvalda objekt

NH1124

Fastighetsbild

Campoamor

Alicante

4 Sov-

6 Bad-

349 m2

€ 1950000

NH1014

Fastighetsbild

Torre de la Horadada

Alicante

2 Sov-

1 Bad-

69 m2

€ 219000

NH0103

Fastighetsbild

Cabo Roig

Alicante

0 Sov-

0 Bad-

- m2

€ 79000

NH0100

Fastighetsbild

Crevillente

Alicante

5 Sov-

3 Bad-

190 m2

€ 479000